Aslıhan Aksakal – Lucia(Ülkü Tamer)

2018 yılında hayata veda eden, II. Yeni hareketinin temsilcilerinden Ülkü Tamer’in; dergi sayfalarında unutulmuş şiirleri bu kitapta bir araya getirilerek okura sunulmuştur. Geçtiğimiz haziranda ilk baskısını yapan Ülkü Tamer’in Lucia’sı şairin kitaplarına girmemiş şiirlerini içermekte. Pazar Postası’na yolladığı çeviri şiiriyle edebiyat camiasına kendini tanıtan Ülkü Tamer şiir dünyasını II. Yeni hareketine bağlı olarak -kendi üslubunu, kendi şiir ögelerini yaratarak- kurmuştur.

Lucia başlığını taşıyan kitapta Ülkü Tamer’in kendi şiir kitaplarına almadığı veya birtakım değişikliklerle aldığı şiirler yer almaktadır. Tamer’in şiir kitaplarına almadığı, çeşitli dergilerde yer alan şiirleri Dr. Emine Selcen Bekmezci tarafından toplanıp yayıma hazırlanmış; değişiklikler sonucu şiir kitaplarına giren şiirlerinde ise değişikliğin nerede olduğu açıklanmıştır.

Karakum Yayınevi’nden çıkan bu şiir kitabının içindeki şiirler Ülkü Tamer’in ileriki dönemlerde yarattığı şiirine bir hazırlık dönemidir. Ülkü Tamer’in ilk harfleri, ilk şiirleridir. Bugünkü Tamer’in bugüne gelebilmek için; sağlam dilini, geniş imge alemini, kendine ait şiirini yaratabilmesi için oynattığı kaleminin ilk verimleridir.

Tamer’in kendi sesini bulabilmek adına ses denemeleri yaptığı şiirlerini içeren kitabındaki şiirler mitoloji etkisi taşıyan, toplumsal konuları içeren ve ironik bir dille iğneleyen şiirlerdir. Bunun dışında kitabın son sayfalarında yayımlanmayan, dergilerde unutulup uyumaya terk edilmiş şiir çevirileri de bulunmakta. Bu şiir çevirilerindeki içerik Ülkü Tamer’in ve onun neslinin yarası, cihan harpleridir.

Kelimeleriyle, kurduğu cümleleriyle, söz dizimini ve grameri kullanış biçimiyle Türkçenin dil özelliklerini muhafaza eden Ülkü Tamer II. Yeni şairleri arasında aydınlık bir dile ve aydınlık bir yere sahiptir. İşte bu ışık dolu şair sonraki dönemlerdeki şiirlerinin gücünü Lucia’da yer alan ilk şiirlerinden almaktadır. Bu kitaptaki şiirlerinden edinilen deneyim ve tecrübe Tamer’in kendi sesini yaratmasında önemli bir merhale olmuştur.

                                                                                                             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir