Ömer Ünal – Odd’un Tuhaf Macerası

Odd ve Ayaz Devleri kitabı 8 Mayıs’ta yeni kapak baskısı ile İthaki Yayınevi tarafından neşredildi.

Kitapta Odd adındaki küçük bir çocuğun hayatından kısa bir bölüm anlatıyor. Babasını kaybeden ve kendisi de sakat kalan Odd, bir gün annesinin yanından ayrılıp yalnız yaşamaya karar veriyor.
Karlar altındaki kulübesinde tabiatla savaşırken karşısına bir ayı, kartal ve tilki çıkıveriyor ve hayatı tamamen değişiyor. Odd, kısa bir zaman sonra sadece annesinin anlattığı masallarda dinlediği efsanevi bir hikâyenin içinde buluyor kendisini.

Kartal herkesten iyi görebilen bir avcı, ayı güçlü ve dayanıklı bir hayvan ve tilki ise zekasını çok iyi kullanan bir hayvan olarak kitapta yer alıyor.

Tasvirlerden hemen anlıyoruz ki aslında karşımızda alegorik bir eserin içerisinde kendilerine yer bulan Odin, Thor ve Loki duruyor. İskandinav mitlerinin ustalıkla öyküleştirildiği bu eserde, Asgard’a giderek Buz Devlerinin elinden Thor’un çekicini almaya çalışan Odd’un maceralarını hayretle okuyoruz.

Odd’un ismi ile ilgili de bir şeyler söylemek gerek. Odd, hayli ilginç bir isim çünkü kökeni İngilizce olan bir ve Türkçe karşılığı ise tuhaf. Buna karşın Viking dilinde bıçak ağzı anlamına geliyor. Odd’un karakterini tanımlayabilecek iki sözcük var: tuhaf ve bıçak ağzı.

Neil Gaiman’ın şiirsel dili, akıcı uslubu ve hoş betimlemeleri sayesinde bir çırpıda okunabilecek bir novella. Gaiman, çocukların diline yaklaşan bu eserinde aslında her yaştan okuyucu kitlesine sesleniyor.

Gaiman, okurunu yine masalsı bir kitapla yakalıyor ve onları büyülü dünyasına davet ediyor. Bu davete hangi mitoloji seven kayıtsız kalabilir ki?
Kitaptan bazı alıntılarla bu kısa tanıtım yazımı bitiriyorum:

“Kış ölmemekte ayak direten yatalak bir hasta gibiydi. İç karartıcı günler geçiyor ama buzlar bir türlü erimiyor, dünya düşmanca ve soğuk olmaya devam ediyordu.” Sayfa 13

“Bir kere, bu dünyanın kokusu bile farklıydı. Burası canlı kokuyordu. Baktığı her şey daha keskin, daha gerçek ve daha oradaymış gibi görünüyordu.”Sayfa 45

“Bilge kişiler ne zaman susacaklarını bilirler. Sadece ahmaklar bildikleri her şeyi başkalarına anlatır.” Sayfa 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir